درباره ما

خلق یک شاهکار

فرایند خلق یک شاهکار هنری بسیار پیچیده و زمان بر میباشد و گاهی حاصل تلاش و هنر چندین گروه مختلف میباشد. در مورد فرش های گروه اشکیون، شروع این فرایند از یک ایده آغاز میگردد.

 الف- تولد یک ایده:

از آنجایی که تمامی طرحهای اشکیون بصورت نو و از ابتدا تهیه میگردد و از هر طرح تعداد تنها یک فرش یا تعداد بسیار محدودی تولید میگردد، لذا ایجاد طرح و ترکیب رنگ جدید و یکتا یکی از اصول کاری اشکیون میباشد.
اولین مرحله جهت ایجاد طرح جدید، تولید یک ایده نو است. پروراندن این ایده گاه نیاز به کارشناسی و تحقیق و همچنین نیاز مبرم به خلاقیت طراحان و اساتید زبده دارد. پس از بوجود آمدن اتود اولیه از روی ایده، مراحل تکمیلی طراحی آغاز میگردد.

 ب- اجرای طرح:

پس از تکمیل ایده اولیه بصورت اتود نهایی، معمولا این طرح اولیه بعد از ورود به کامپیوتر در نرم افزار تخصصی طراحی فرش توسعه و تکمیل میگردد. مرحله ترکیب آرایی توسط متخصصان رنگ و فرم زیر نظر سر طراح گروه اشکیون تکمیل میگردد. با توجه به تهعدگروه اشکیون به منحصر بفرد بودن طرح و رنگ، مرحله طراحی بسیار پیچیده و زمان بر میباشد و حساسیت ویژه بخش طراحی گروه باعث میگردد مرحله طراحی یک فرش در اکثر مواقع بین شش تا دوازده ماه بطول بیانجامد. در طی این مدت اجزای تشکیل دهنده طرح که از روی ایده اولیه بوجود آمده اند با چیدمان، نسبت و ترکیب بندی رنگ متفاوت کنار هم قرار گرفته تا چشم نواز ترین و بدیع ترین ترکیب حاصل گردد.
تفاوت گروه اشکیون با دیگر تولیدکنندگان فرش دنیا در زمینه ترکیب بندی رنگ، ناشی از نوع نگاه به فرش همانند بوم نقاشی است. رنگ ها ی مورد استفاده در یک فرش بصورت منحصر بفرد فقط برای همان طرح و ترکیب بندی خلق میگردند.

 ج- انتخاب مواد اولیه:

قطعه بافت یک طرح ناب با مواد اولیه کم کیفیت و معمولی نمی تواند نتیجه ای با کیفیت بالا در بر داشته باشد. جهت رسیدن به هدف نهایی تولید محصولی منحصر بفرد، بخش خرید گروه اشکیون حساسیت ویژه ای نسبت به خرید بهترین مواد اولیه موجود در دنیا دارد. بهترین عرضه کنندگان مواد اولیه مورد نیاز در سراسر دنیا گلچین شده و پس از انجام تست ها ی گوناگون بروی مواد اولیه، تعداد محدودی از عرضه کنندگان مواد اولیه انتخاب گردیده که بصورت مستمر با گروه اشکیون همکاری دارند.
این دقت و حساسیت در انتخاب مواد اولیه شامل تهیه ابریشم خام، تکنولوژی و کیفیت بعمل آوری ابریشم،  پرز و تار و پود قالی، رنگ مورد استفاده جهت رنگ کردن الیاف، تکنولوژی رنگ آمیزی الیاف و حتی وسایل مورد استفاده در بافت فرش میگردد.
ابریشم بکار رفته در فرشهای گروه اشکیون از گریدی است که تنها در بافت پارچه های اعلای ابریشمی مانند کیمونو از آن استفاده میگردد.
در مورد پشم بکار رفته در فرشهای اشکیون نیز حساسیت و دقت بسیاری معطوف میگردد. نژاد ثبت شده ای از گوسفند ایرانی که در مناطق بین حاشیه کویر و دامنه کوهستان زندگی میکنند، دارای پشمی هستند که خاصیت ارتجاعی ویژه ای دارد. این خاصیت ارتجاعی باعث افزایش طول عمر فرش و حفظ کیفیت و شفافیت رنگ در طول زمان میگردد. بنحوی که ماندگاری آن همانند قالی کرمان که در ضرب المثل آمده هر چه بیشتر ساییده شود زیباتر و پر جلوه تر خواهد شد.

 د- بافت فرش:

یکی از حساس ترین مراحل تولید یک فرش مرحله بافت آن است. چنانچه مهارت و دقت بافنده متناسب با پیچیدگی طرح و کیفیت مواد اولیه نباشد و فرش بافته شده استاندارهای سخت گیرانه تولید را پشت سر نگذارد، باعث از بین رفتن تمامی زحمات، زمان و هزینه مراحل قبلی میگردد. لذا به علت حساسیت و زمان بر بودن این مرحله که حداقل نیازمند یکسال زمان جهت بافت هر متر مربع فرش اشکیون توسط یک بافنده بسیار ماهر میباشد، تعداد محدودی از ماهرترین بافندگان فرش ایران پس از طی آزمون های دقیق و دشوار انتخاب گردیده، آموزش های تخصصی را طی کرده و اوج هنر خود را صرف اثری ماندگار و ناب میکنند.
به علت تفاوت های جزیی در سبک گره زدن و مهارت هر بافنده و بمنظور هر چه یکنواخت تر بودن کیفیت بافت در کل سطح فرش، هر فرش اشکیون در تمامی مدت بافت تنها توسط یک بافنده و در مورد فرشهای بزرگ توسط بافندگانی که سطح مهارتشان بسیار بهم نزدیک میباشد بافته میشود.
در هر منطقه جغرافیایی یک یا چند استادکار مسوول سرکشی مستمر به بافندگان، ارائه نقشه و مواد اولیه و انجام تست ها ی کیفی مختلف جهت اطمینان از کیفیت و دقت بافت در عالی ترین سطح در طی طول مدت بافت فرش میباشند.
بافت یک متر مربع فرش اشکیون توسط بافنده بسیار ماهر 2560 نفر ساعت بطول خواهد انجامید. بطور مثال یک فرش سه متر مربعی که معمولا توسط یک بافنده بطور تمام وقت بافته میشود، حداقل سه سال بطول میانجامد.

 ه- سرویس فرش:

پس از پایان مرحله بافت و پایین آمدن فرش از دار قالی، مراحل نهایی سرویس فرش آغاز میگردد. اولین مرحله، برش پرزهای اضافه بجامانده از مرحله بافت است. بمنظور ایجاد ارتفاع پرز یکسان در سرتاسر فرش، مرحله برش توسط دستگاه برش نیمه خودکار که در دستان استاد کاری ماهر است انجام میپذیرد. کوچکترین اشتباه در این مرحله باعث از بین رفتن تمامی زحمات گذشته که معمولا بیش از سه سال بوده خواهد گشت.
پس از برش پرز های اضافه، فرش جهت شستشو به بخش تخصصی ارسال میگردد. پس از شستشوی تخصصی و خشک شدن فرش، مرحله اول پرداخت دستی آغاز میگردد. در این مرحله استادکار ماهر کمتر از یک میلیمتر از پرز فرش را بوسیله تیغ و بصورت تماما دستی از روی فرش بر میدارد. هدف از این مرحله ایجاد خواب فرش و به حداکثر رساندن شفافیت رنگ ها میباشد.
سپس شستشوی نهایی انجام میشود. در مورد برخی از فرشها مرحله پرداخت نهایی و شستشو ممکن است بیش از چند بار انجام شود تا نتیجه مطلوب حاصل گردد.
توضیحات مذکور تنها گزیده اجمالی از مراحل مهم سرویس فرش میباشد. تعداد مراحل سرویس فرش به بیش از 13 مرحله بالغ میگردد که جمعا بیش 10 نفر استادکار ماهر که هریک مانند جواهرسازی که نگین الماس را پرداخت میکند، بروی جزییات نهایی فرش هنر نمایی میکنند. زمان صرف شده جهت سرویس یک فرش شش متر مربعی بطور متوسط دو تا سه ماه بطول میانجامد.

 و- بسته بندی:

بمنظور متناسب بودن ارزش فرش نفیس با نوع بسته بندی، جعبه هایی که با دقت، زمان و هزینه بسیار بالا تولید شده اند جهت حفظ و نگهداری فرش های اشکیون در هنگام حمل و نقل انتخاب گردیده است. ضمن طراحی ابعاد هر جعبه متناسب با ابعاد فرش، این جعبه ها هم مانند فرش اشکیون دارای هویت خاص خود میباشند و بصورت دست ساز تولید میگردند و هر فرش در نهایت پس از آنکه بصورت ماهرانه ای تا گردید درون جعبه قرار میگیرد.