درباره ما

تاریخچه

نریمان پسر تاجر سرشناس خشکبار خطه آذربایجان بود که بعد از مدتی به تجارت فرش روی آورد و در این شاخه بسیار موفق گردید. غلامعلی پسر نریمان در ابتدا کسب و کار پدر را دنبال نکرد اما در انتها همچون پدر مشغول تجارت فرش گردید و بعلت خوشنامی در بازار قم توانست اعتبار بسیار خوبی در میان تجار فرش پیدا کند.
محمد پسر ارشد غلامعلی که مشغول تحصیل در رشته فیزیک بود، تصمیم گرفت با توجه به اعتبار و خوشنامی پدر در بازار فرش و علاقه شخصی اش به امور هنری، کار تولید فرش را آغاز نماید.
در سال 1368 اولین فرش تولید جعفرنژاد اشکیون در قم از دار قالی پایین آمد. بعد از چند سال برادر کوچکتر، رضا که فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی بود به تیم نوپای تولیدی اشکیون پیوست. پس از رضا, کوچکترین برادر بنام علی به این گروه جوان ولی باانگیزه پیوست تا بتواند از دانش و تجربه خود در زمینه کامپیوتر در جهت گسترش و رشد کمی و کیفی گروه استفاده نماید. در طی این مدت، این گروه نوپا افراد مستعد و کارآمد را به همکاری در قسمتهای مختلف دعوت کرد و روند گسترش شرکت تسریع گردید. در سال 1376 تنها هشت سال پس از تولید اولین فرش توسط این گروه جوان، غرفه فرش اشکیون در نمایشگاه فرش تهران در قسمت هنرمندان مجموعه ای هنری و متفاوت را به نمایش گذاشت که بلافاصله مورد توجه اهالی هنر و رسانه واقع گردید. شرکت در نمایشگاه فرش تهران تا سال 1386 بطور مستمر ادامه یافت و پس از آن گروه اشکیون در سالهای 2011 و 2012 در نمایشگاه دموتکس آلمان حضور موفقی داشت.
از آن زمان تا کنون گروه اشکیون به دلیل نگاه متفاوت به این هنر بزرگ و تمرکز بر کیفیت در تمامی جوانب توانست هنر ناب ایرانی را در چهارچوب فرش و در قالبی نو عرضه نماید بنحوی که فراتر از مرزها و تعاریف کنونی صنعت فرش دستباف ظاهر گردید و بسیاری از تولیدکنندگان قدیمی به پیروی از این سبک جدید روی آوردند.